جلال و جبروت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)
نام مقدس:‌فاطمه كبری

لقب شریف:‌ معصومه(سلام الله علیها)

پدر بزرگوارش:‌ حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام)

مادر گرامی اش: حضرت نجمه خاتون

ولادت باسعادت:‌ اول ذیقعده الحرام 173 هـ .ق

محل ولادت:‌ مدینه منوّره

ورود به قم: 23 ربیع المولود 201 هـ .ق

هدف از مسافرت:‌ دیدار برادر ـ‌علی بن موسی الرضا(علیه السلام) كه در خراسان بود ـ

رحلت یا شهادت جانگداز: دهم ربیع الثانی 201 هـ .ق (بنا به قول معتبر)

سنّ مبارك: 28 سال

محل عبادتش در قم: بیت النّور (واقع در میدان میر «قم»)

پاداش زیارت آن حضرت: بهشت برین

بشارت باد
اول ذیقعده سال 173 هجری قمری، با ولادت فرزندی از تبار رسول الله(ص)، مدینه، فروغی دیگر یافت و خانه پرمهر امام كاظم(ع) و نجمه خاتون، غرق سرور و شادمانی شد.حضرت فاطمه معصومه(س) دیده به جهان گشود و در بوستان معنویت، نسیم سبز بشارت وزیدن گرفت.شرافت نسبی حضرت معصومه(س)، فراتر از آن است كه قلم، توان ِدركش را داشته باشد. نیاكان او، پرچم-داران هدایت و فضیلت و خود، دختر امام، خواهر امام و عمّه امام است. بیست و پنج سال تمام، امام رضا(ع) تنها فرزند نجمه خاتون به‌شمار می رفت، تا اینكه بعد از یك ربع قرن انتظار، ماه تابانی از افق امامت درخشید. كریمه اهل‌بیت ـ حضرت معصومه(س) ـ ‌لحظه ای از خورشید فروزان امامت جدا نمی شد و از دریای بی كران علوم پدر و برادر، كسب فیض می كرد.ما ایرانیان، افتخار هم نشینی با مقام آن بزرگوار را داریم و اینك این دل های پرشعف از آمدنش، زائر معصومیّت زلال اویند.

جلال و جبروت حضرت فاطمه معصومه(س)
نقل شده كه حضرت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی(ره) به طلاب می فرمود:‌علت آمدن من به قم این بود كه پدرم آقا سید محمود مرعشی نجفی (كه از زهّاد و عبّاد معروف بود) چهل شب در حرم حضرت علی(ع) بیتوته نمود كه آن حضرت(ع) را ببیند. شبی (در حال مكاشفه) حضرت را دیده بود كه به ایشان می فرماید:‌سید محمود، چه می‌خواهی؟‌عرض می كند:‌می خواهم بدانم قبر فاطمه زهرا(س) كجاست تا آن را زیارت كنم. حضرت فرموده بود:‌من كه نمی توانم برخلاف وصیتِ آن حضرت قبر او را معلوم كنم. عرض كرد:‌پس من هنگام زیارت چه كنم؟‌حضرت فرمود:‌خدا جلال و جبروت حضرت فاطمه(س) را به فاطمه معصومه(س) عنایت فرموده است. هر كس بخواهد ثواب زیارت حضرت زهرا(س) را درك كند، به زیارت فاطمه معصومه(س) برود.

فضیلت زیارت حضرت معصومه در كلام امام رضا(ع) و امام جواد(ع)
امام رضا(ع) خطاب به «سعد بن سعد اشعری»‌فرمودند:‌ای سعد! از ما قبری در نزد شما هست. سعد می-گوید:‌عرض كردم:‌فدایت گردم، آیا قبر فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر(ع) را می فرمایید؟‌امام رضا فرمودند:‌آری، هر كس او را زیارت كند در حالی كه عارف به حقّ او باشد،‌بهشت از آن ِاوست. پس هرگاه به كنارِ قبر او آمدی، بالای سرش بایست و 34 مرتبه الله اكبر، 33 مرتبه سبحان الله، 33 مرتبه الحمدلله بگو. آن‌گاه بگو: السلام علی آدَمَ صَفْوَةِ اللهِ ـ‌تا پایان زیارت شریفه ـنیز از امام رضا(ع) روایت شده كه فرمودند:‌هر كس حضرت معصومه(س) را در قم زیارت كند، همانند كسی است كه مرا زیارت كرده باشد.از امام جواد(ع) روایت شده كه فرمود:‌ «مَنْ زارَ عَمَّتی بِقُمْ فَلَهُ الجَنَّهُ‌؛ هر كس عمه ام را در قم زیارت كند، بهشت از آنِ اوست».

مخدّرات مدفون در داخل حرم
در داخل حرم مطهر حضرت معصومه(س) و در زیر گنبد، علاوه بر كریمه اهل بیت، 5 تن از مخدّرات آرمیده اند كه عبارتند از:

1. میمونه؛ دختر موسی مبرقع و نوه امام جواد(ع)
2. امّ محمّد؛ دختر موسی مبرقع و نوه امام جواد(ع)
3. امّ قاسم؛ دختر علی كوكبی
4. امّ اسحاق؛ جاریه (كنیز) محمد فرزند موسی مبرقع
5. امّ حبیب؛ جاریه (كنیز) ابوعلی نوه امام رضا(ع)

طبق گزارش كتاب «تاریخ قم»، در قرن سوم هجری، دو قبّه به جای گنبد فعلی بوده است كه قبّه اول بر فراز قبر مطهر حضرت معصومه و قبور امّ محمد و ام قاسم قرار داشته و قبّه دوم بر فراز قبور ام حبیب، ام اسحاق و میمونه بوده است.

نویسنده:محمدكاظم بدرالدین


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات